Bol na wyspie Brac

Gru 23, 2014 by

Bol na wyspie Brac

Wyspa Brac w przeciągu ostatnich kilku lat stała się prawdziwym hitem turystycznym Chorwacji. Z roku na rok odwiedza ją coraz więcej turystów. Bol jest najstarszą przybrzeżną osadą na wyspie Brac i zdecydowanie najpopularniejszą wśród odwiedzających.

Położone na południu wyspy miasteczko, posadowione jest podnóża Vidovej Góry – najwyższego szczytu wyspy, będącego jednocześnie najwyższym punktem wysp Adriatyku (778 m n.p.m.).
Rozciąga się kilka kilometrów wzdłuż wybrzeża. Morze w tej okolicy jest krystalicznie czyste, a przejrzyste fale zachęcają do kąpieli morskiej.

Bol posiada wiele pięknych plaż. Na zachód od centrum znajduje się słynna na wyspie Brac plaża Zlatni Rat (Złoty Róg), jedna z największych i najpiękniejszych atrakcji Adriatyku. Jak mały języka wysuwa się prawie pół kilometra w błękitne morze. Plaża stale „rośnie” dzięki osadzającym się u brzegu drobnym kamykom żwirowym i sedymentacji piasku wokół podwodne rafy. Zlatni rat zmienia także cały czas swój kształt, zgodne z wolą delikatnych fal i występujących tu prądów morskich.

Ciekawym obiektem jest klasztor dominikanów, znajdujący się we wschodniej części Bol, na półwyspie Glavica. Jego muzeum posiada bogate zbiory archeologiczne i różne cenne przedmioty oraz malowidła. Miejski rdzeń Bol jest ukształtowany wzdłuż portu. Można tu zobaczyć piękną, barokową, letnią rezydencję, renesansowo- barokowy pałac z galerią sztuki w środku, kościół parafialny, mały rynek i zamek. Stylowe budynki wpasowane są w harmonijne domy wykonane w oryginalnym stylu narodowym.

Zachodnia strona miejscowości powstało całkiem niedawno. Są tu głównie hotele, które rozciągają się kierunku plaży Zlatni Rat.
Bol to miejscowość o wyjątkowych walorach nadmorskich. Jej wybrzeże z licznymi spokojnymi zakątkami, daje poczucie dużej, wolnej przestrzeni i prywatności, jest stworzona dla medytacji i relaksu, ale także dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Related Posts

Tags

Share This