Najbardziej spektakularne atrakcje Austrii

Cze 10, 2015 by

Najbardziej spektakularne atrakcje Austrii

Austria, jedna z najbardziej popularnych destynacji turystycznych w Europie, przyciąga turystów przez cały rok, zimą jest tak samo popularna jak latem, zwłaszcza w regionach górskich. Gości przyciągają swym pięknem prowincje alpejskie i wspaniałe miasta, takie jak Wiedeń, historyczna stolica, czy piękny Salzburg, miejsce urodzenia Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jeden z najmniejszych krajów Europy jest przede wszystkim narodem obszarów górskich i wysokich gór, z Alpami Wschodnimi zajmującymi ponad 60 procent jego terytorium. Dunaj przepływa przez Austrię na długości około 350km z zachodu na wschód przez północną część kraju, dodając mu atrakcji.

Poniżej prezentujemy kilka najbardziej spektakularnych miejsc i obiektów, udowadniając, że nie tylko domki na narty w Austrii są tym, czego warto poszukiwać, ale że można pokusić się o odwiedzenie austriackich miast i miasteczek.

Spektakularny pałac Hofburg w Wiedniu był przez wieki siedzibą monarchii austriackiej, potężnych Habsburgów. Teraz prezydent urzęduje w tych samych pomieszczeniach, które kiedyś należały do cesarza Józefa II. Prawie każdy Austriacki władca od 1275 nakazywał dokonywanie zmian lub przebudowy pałacu, którym charakteryzuje się typowymi elementami dla architektury gotyku, renesansu, baroku, klasycyzmu i rokoko. Wraz ze swymi placami i ogrodami, cały kompleks Hofburg zajmuje 59 hektarów obejmujących 19 dziedzińców i 2600 pokoi. Najważniejsze punkty wycieczek obejmują zbiory sreber; Muzeum Sisi, koncentrujący się na życiu i czasach Cesarzowej Elżbiety; apartamenty cesarskie – seria 19 pokoi zajmowanych przez cesarza Franciszka Józefa i jego żonę.

Liczne miasta potwierdzają swą ważność w życiu Wolfganga Amadeusza Mozarta, ale niewiele było tak istotnych dla słynnego kompozytora jak Salzburg. To tutaj na Getreidegasse nr 9 znajduje się dom, w którym urodził się Mozart 27 stycznia 1756. Teraz muzeum o nazwie „Miejsce urodzenia Mozarta” to pokoje niegdyś zajmowane przez jego rodzinę, które są pełne pamiątek, instrumentów i portretów. Innym adresem związanym z Mozartem jest Makartplatz 8, gdzie zamieszkał w 1773 roku. Rezydencja Mozarta zawiera wiele interesujących artefaktów związanych z jego życiem i czasami, gdy był kompozytorem europejskiej elity i pisał wiele ze swych symfonii. Warto wybrać się na Plac Mozarta z dużym pomnikiem ulubionego syna miasta. Salzburg gości również kilka festiwali muzycznych organizowanych na cześć kompozytora, w tym Tydzień Mozarta (styczeń-luty) i długi, sześciotygodniowy Festiwal Salzburski (czerwiec-sierpień).

W samym sercu miasta Graz jest Landeszeughaus, Arsenał Styrii. Zbudowany w 1644 roku, budynek mieści wspaniały zbiór kompletnie zachowanych broni i zbroi z XVII wieku – wystarczający, by uzbroić 32.000 ludzi, w tym hełmy, i broń. Będąc w Graz warto odwiedzić Landhaus. Zbudowany w stylu renesansowym w latach 1557-1565 z elewacją zdominowaną przez zaokrąglone okna oraz werandą, oferuje piękny arkadowy dziedziniec z trzypiętrową pergolą po obu stronach i renesansową fontanną, natomiast w Sali Rycerskiej jest wspaniała sztukateria sufitowa z 1746 roku.

Na wysokość 1998 metrów wznosi się Kitzbüheler Horn w Tyrolu, najbardziej malowniczy szczyt w Austrii. Dojazd kolejką linową poprzez Pletzeralm lub wspinaczka od miejscowości Kitzbühel, zapewnia wspaniałe widoki w drodze na szczyt. Na południe od Kitzbüheler Horn wznosi się 1772-metrowy Hornköpfli, również możliwy do osiągnięcia przez kolejkę linową. Poza pięknymi widokami, na szczycie, znajdziesz Gipfelhaus, niepowtarzalny dom, kaplicę, restaurację i ogród alpejski. W sezonie zimowym, w górach, w bezpośrednim sąsiedztwie Kitzbühel, spotkasz narciarzy z całego świata.

Hallstatt, bez wątpienia jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w Austrii, jest dobrym miejscem do odkrywania spektakularnego regionu Dachstein Salzkammergut, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Istnieje tu możliwość zwiedzania jaskiń Dachstein, jednej z najbardziej imponujących sieci jaskiń w Europie, które są miejscami sięgają głębokości 1174 metrów. Najważniejsze to Lodowa Jaskinia Gigant z ujemnymi temperaturami latem i ogromnymi salami ze wspaniałymi, zamarzniętymi wodospadami, czy Jaskinia Mamucia z ogromnymi galeriami w kształcie rur tworzonymi przez starożytną, podziemną rzekę. Na powierzchni zwiedzający mogą podziwiać wspaniałą platformę widokową – 5 Fingers, wiszącą nad ponad 400-metrowym spadkiem z doskonałym widokiem na otaczające Alpy.

Related Posts

Tags

Share This