Nesebyr

Kwi 25, 2017 by

Nesebyr

Nesebyr, zlokalizowany na niewielkim półwyspie zbudowanym z kamieni i połączonym z lądem wąskim przesmykiem to miasto – muzeum, gdzie wąskie ulice krzyżują się w labiryncie, a piękne drewniane domy z okresu Odrodzenia i unikatowe kościoły stoją na każdym rogu.

Wyspa zawierająca Stare Miasto liczy 300m szerokości, 850m długości, a do tego zachowuje zabytki ze wszystkich epok kultury. To romantyczna przystań dla wędkarzy, artystów i miłośników piękna. Dawny, tracki port pod koniec VI wieku p.n.e. Dorowie przekształcili w tętniące życiem centrum handlowe. Zachowały się tutaj jedne z największych osiągnięć średniowiecznej architektury sakralnej. Ściany starożytnej fortecy, piękne kościoły i ponad 60 domów okresu odrodzenia narodowego charakteryzuje miasto Nesebyr jako jeden z najstarszych i najbardziej malowniczych zabytków Bułgarii.

Nesebyr znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Słonecznego Brzegu – najbardziej luksusowego i popularnego kurortu Morza Czarnego. Kwatery tutaj stanowią głównie apartamenty, które w przeciwieństwie do rodzinnej atmosfery, jaką apartament w Chorwacji oferuje, zapewniają kosmopolityczne towarzystwo i liczne atrakcje. Gmina Nesebyr obejmuje 6 ośrodków – Nesebyr, Słoneczny Brzeg, Obzor, Elenite, Święty Włas i Rawdę. Łącznie ośrodki te zapewniają zakwaterowanie dla około 300 tysięcy turystów i mają około 1000 restauracji, co sprawia, że gmina Nesebyr stanowi największy konglomerat turystyczny w Bułgarii. I tak jak w Chorwacji, taki w Bułgarii wakacyjny wynajem apartamentów cieszy się największą popularnością, aczkolwiek oba te kraje nieco różnią się charakterem tego typu kwater. Najbliższe duże miasto z międzynarodowym lotniskiem to Burgas, oddalone o około 20km.

Plaża w Nesebyrze to kolejny czynnik podnoszący atrakcyjność ośrodka. Dużą jej część stanowią wydmy. Są tu znakomite warunki do uprawiania takich sportów wodnych, jak narty wodne, żeglarstwo, windsurfing, nurkowanie.

Nesebyr i jego wielowiekowe bogactwo kulturowe zyskały międzynarodowe uznanie przez włączenie na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1983 roku.

Related Posts

Tags

Share This