Park Narodowy Wysp Brijuni w Chorwacji

Cze 10, 2015 by

Park Narodowy Wysp Brijuni w Chorwacji

Wyspy Brijuni rozciągają się wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża półwyspu Istryjskiego. Są one oddzielone od Istrii kontynentalnej Kanałem Fazana. Do parku można dotrzeć łodzią z Fazany, gdzie znajdują się parkowe łodzie do dyspozycji gości pragnących odwiedzić park. Rejs na wyspy trwa około 15 minut. Największym najbliższym miastem jest Pula, do której można dotrzeć koleją, autobusem, samolotem, statkiem i oczywiście samochodem.

Wejście do Parku Brijuni było kiedyś bezpłatne, tak jak dopuszczalne było przybycie na wyspy na własną rękę. Obecnie do parku można dostać się tylko i wyłącznie z oficjalnych wycieczką organizowaną przez park lub lokalnę agencję turystyczną, która obejmuje opłatę wejścia do parku. Warto zdecydować się na odwiedzenie parku niezależnie od tego, w której części Istrii spędzamy wakacje. Ciekawe oferty zakwaterowania można znaleźć na całym półwyspie, o czym można się przekonać odwiedzając bazę miejsc noclegowych edom.pl, także w bliskim sąsiedztwie Wysp Brijuni.

Park Narodowy Brijuni można odwiedzać przez cały rok i zwiedzać wiele ciekawych miejsc geologiczno- paleontologicznych, archeologicznych, obejrzeć wystawy, Safari i etno park. Istnieje mnóstwo możliwości uprawiania sportów, takich jak tenis i łucznictwo na świeżym powietrzu, można zabrać ze sobą kije golfowe do Veli Brijun, gdzie znajduje się 18 – dołkowe pole golfowe, można również zarejestrować się do programu integracyjne lub wynająć rower i samochód elektryczny, a latem koniecznie spróbować pływania i nurkowania w krystalicznie czystym morzu.

Niezwykła atrakcją Brijuni są ślady dinozaurów, których na wyspie jest ponad 200. Wyspy Brijuni były rezydencją Josipa Broza Tito, którego odwiedzało wiele gwiazd: Sofia Loren, Elizabeth Taylor, Richard Burton, Placido Domingo, Caroline, księżna Monako.

Oficjalne wycieczki organizowane przez administrację Parku Brijuni:
– Rejs żaglówką wokół archipelagu
Wyjazdy organizowane są dla gości hotelowych i turystów w ramach wycieczek z przewodnikiem. Łodzie żeglują między wyspami Mali i Veli Brijun i istnieje możliwość przybicia do brzegu Mali Brijun na przylądku św. Nikola oraz do wyspy św. Jerolima.

Łódź odpływa z głównego portu na Veli Brijun lub z Fazany.
Posiłki i napoje mogą być podawane podczas wycieczki, w zależności od życzenia gości. Wiąże się to oczywiście z uiszczeniem dodatkowej opłaty zgodnie z obowiązującą taryfą Parku Narodowego Brijuni. Wycieczka kończy się w głównym porcie na Veli Brijun lub w Fazanie.

– Veli Brijun – najpopularniejsza wycieczka
Wycieczka obejmuje:
przejażdżkę pociągiem turystycznym,
zwiedzanie pozostałości rzymskiej willi z I wieku p.n.e. znajdującej się w zatoce Verige,
safari, które prezentuje następujące zwierzęta: zebry, somalijskie owce, zebu (garbaty święty wół z wschodnich Indii), dromadery, lamy i słonie,
wizytę w muzeum archeologicznym w cytadeli z XVI wieku,
wizytę w kościele św. Germanii ze stałą ekspozycją kopii fresków i pisma głagolicy z Istrii.
Opłata za parkową łódź z Fazany na Veli Brijun jest wliczona w cenę.

Ceny za zwiedzanie Parku Narodowego Brijuni są zróżnicowane w zależności od okresu, w jakim chcemy go zwiedzić. I tak, najwyższe kwoty obowiązującą w lipcu i sierpniu – około 210 kun/osoba dorosła, najniższe w okresie zimowym (styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień) – około 125 kun/osoba dorosła. Dzieci w wieku od 4-14 lat płacą połowę ceny. Goście pozostający na noc na Brijuni mają 15% zniżkę.

– Rejs na Mali Brijun

Rejs na wyspę Mali Brijun obejmuje także wizytę w Fort Minor Brioni zbudowany pod koniec XIX wieku. Fort był częścią systemu obronnego głównego portu austro-węgierskiego, jakim była Pula. Organizowany jest również piknik pod wiekowymi, starymi sosnami i kąpiel w krystalicznie czystym morzu.
Cena: dorośli – 160 Kun, dzieci 4-14 lat – 80 Kun, goście hotelowi – 80 Kun. Dodatkowo pobierana jest opłata za obiad w wysokości 20 Kun.

Osoby planujące podróż na miesiące lipiec i sierpień powinny wziąć pod uwagę rezerwację wycieczki na początku miesiąca, w przeciwnym razie wyprawa może skończyć się kilkugodzinnym oczekiwaniem w biurze sprzedaży biletów.

Na terenie parku znajdują się dwa hotele: Neptun-Stria i Karmen. Oba znajdują się w porcie na wyspie Veli Brijun. Są także wille: Villa Primorka, Dubravka, Lovorka, Fazanka i Villa Magnolija – zlokalizowane są w południowo-wschodniej części wyspy Veliki Brijun, w zatoce Lovorika.
Komfortowe apartamenty w Chorwacji są także dostępne w samej Fazanie i jej najbliższej okolicy. Najwięcej miejsc noclegowych oferują kwatery prywatne. W pobliżu Fazany jest także pole kempingowe. Jako część kempingu wydzielona została wioska wakacyjna oferująca luksusowe apartamenty.
Wyspy Brijuni, znajdujące się wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Istrii, zostały uznane za park narodowy w 1983 roku i obejmuje on powierzchnię 2700 hektarów, łączne czternaście większych i mniejszych wysp, z których największe są Mali i Veli Brijuni.

Related Posts

Tags

Share This