Włochy – największe atrakcje

Cze 10, 2015 by

Włochy – największe atrakcje

Włochy są domem dla największej liczby światowego dziedzictwa UNESCO na świecie. Wysoka sztuka i zabytki znajdują się wszędzie, w całym kraju. Wielkie miasta, takie jak Rzym, Wenecja i Florencja są znane na całym świecie i przyciągają turystów od wieków. Poza skarbami sztuki Włochy oferują także piękne wybrzeża, alpejskie jeziora i góry. Nic dziwnego, że tak często nazywane są Bel Paese (piękny kraj).

Przy tak wielu niesamowitych atrakcjach wybranie kilki najciekawszych nie jest łatwym zadaniem. Poniższa lista, to zaledwie niewielki ułamek tego, co warto zobaczyć we Włoszech. Dodatkową zaletą tego kraju jest fakt, iż tanie noclegi we Włoszech można znaleźć także wokół tych najwspanialszych atrakcji.

Nazywane średniowiecznym Manhattanem, San Gimignano, to wieś w Toskanii, która słynie z 14 kamiennych wież. W okresie najwyższego bogactwa i władzy San Gimignano zbudowano ponad 70 wież do obrony miasta przed atakami wroga. Po tym, ja miasto zostało zniszczone w okresie plagi w 1348 roku, jego moc nieco osłabła, czyniąc z niego mało atrakcyjne miejsce dla wrogów, ale dzięki temu zachowało się wiele średniowiecznych wież miasta.

Położona na Riwierze Włoskiej, Manarola jest jednym z najstarszych miast w Cinque Terre. „Pięć krain” składa się z pięciu wiosek wyróżniających się niezwykłym pięknem. Część uroku Cinque Terre to brak widocznego, nowoczesnego rozwoju. Ścieżki, pociągi i statki łączą wsie, ale samochody z zewnątrz nie mogą tu dotrzeć. Miasta wyrastają na zboczu góry, aby zapewnić piękny widok na Morze Śródziemne.

Światowej sławy krzywa wieża w Pizie została zbudowana w okresie około 177 lat. Wkrótce po rozpoczęciu budowy w 1173 wieża zaczęła tonąć z powodu źle przygotowanych fundamentów i została pozostawiona na prawie wiek. Kiedy budowa została wznowiona inżynierowie zbudowali wyższe podłogi z jednej strony, niższe z drugiej w celu skompensowania nachylenia i wieża ostatecznie została ukończona w II połowie XIV wieku. Od 2001 roku słynna wieży w Pizie jest ponownie otwarta dla tych, którzy chcą się wspinać po jej 296 stopniach.

Jezioro Como jest częścią włoskiego pojezierza, obszaru popularnego wśród turystów od ponad 100 lat ze względu na połączenie świeżego powietrza, wody, gór i dobrej pogody. Jezioro ma kształt przypominający odwróconą literę „Y”, z dwoma odgałęzieniami począwszy od Como na południowym-zachodzie i Lecco na południowym – wschodzie, które łączą się ze sobą w połowie drogi i ciągną się do Colico na północy. Jezioro słynie z atrakcyjnych willi, które zostały zbudowane tutaj za czasów rzymskich. Wiele z nich posiada wspaniałe ogrody, które korzystają z łagodnego klimatu i prezentują rośliny tropikalne, a także gatunki klimatu umiarkowanego.

Positano to niewielka miejscowość położona na wybrzeżu Amalfi, na odcinku wybrzeża słynącego z nierównego terenu, malowniczego piękna, urokliwych miast i różnorodności. Miasto wydaje się być rozproszone od góry do dołu schodząc zboczami wzgórz do wybrzeża. Choć Positano rosło i prosperowało w średniowieczu, w połowie XIX wieku więcej niż połowa ludności wyjechała. W XX wieku miejscowośc od bycia biedną wioską rybacką przekształciła się w bardzo popularną atrakcję turystyczną, dzięki pomocy pisarza Johna Steinbecka, który opisał jej piękno.

24 sierpnia 79 r.n.e., wybuchł wulkan Wezuwiusz, pokrywając pobliskie miasto Pompeje popiołem i ziemią, zachowując je w niezmienionym stanie od tego pamiętnego dnia. Wszystko, zaczynając od słoików i stołów po obrazy i ludzi, zostało zamrożone w czasie. Wykopaliska przeprowadzane na terenie Pompei dostarczyły niezwykle szczegółowego wglądu w życie ludzi żyjących dwa tysiące lat temu. Dziś Pompeje to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych we Włoszech, z około 2,5 milionami turystów każdego roku.

Jeden z największych średniowiecznych placów w Europie, Piazza del Campo jest główną przestrzenią publiczną historycznego centrum Sieny, miasta w Toskanii. Jest znany na całym świecie ze swojego piękna i integralności architektonicznej. Palazzo Pubblico i jego słynna wieża, jak również różne „ palazzi signorili” należące do najbogatszych rodzin Sieny otaczają plac w kształt muszli. Dwa razy w roku odbywają się wyścigi konne, Palio di Siena, polegające na okrążeniu Piazza del Campo, który został pokryty grubą warstwą brudu, trzy razy i zwykle nie trwa to dłużej niż 90 sekund.

Rozpoczęta w 1296 w stylu gotyckim, a zakończono w 1436, Bazylika Santa Maria del Fiore jest piękną katedrą i symbolem miasta Florencji. Zewnątrzna fasada bazyliki jest pokryta marmurowymi płytami polichromii w różnych odcieniach zieleni i różu graniczących z białymi elementami. Bazylika jest jednym z największych kościołów we Włoszech, a do czasów nowożytnych jej kopuła była największa na świecie. Pozostaje do dziś największą ceglaną kopułą jaką kiedykolwiek skonstruowano.

Koloseum w Rzymie jest największym i najbardziej znanym amfiteatrem w świecie rzymskim. Jego budowę rozpoczął cesarz Wespazjan z dynastii Flawiuszów w 72 r.n.e., a została ona ukończona przez jego syna, Tytusa, w 80 r.n.e. Koloseum był w stanie pomieścić prawie 50.000 widzów, którzy mogli wejść do budynku przez nie mniej niż 80 wejść. Widzowie byli chronioni przed deszczem i upałem przez żagle o nazwie „velarium”, które były połączone z górną częścią strychu.

Określana jako Miasto na Wodzie, Wenecja jest klejnotem koronnym miast wodnych. Romantyczne gondole i włoska architektura wzdłuż Grande Canal pomogły w zdobyciu tego statusu. Połączona ponad 150 kanałami, które stały się kluczowe dla charakteru miasta, Wenecja mająca dawno za sobą lata swej świetności, ma więcej turystów niż mieszkańców, ale z romantycznym urokiem pozostaje jedną z największych atrakcji turystycznych we Włoszech.

Related Posts

Tags

Share This