Wyspa Hvar

Kwi 25, 2017 by

Wyspa Hvar

Jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp świata jest wyspa Hvar, która znajduje się na śródziemnomorskim wybrzeżu Chorwacji. Stanowi jedną z najbardziej słonecznych wysp tego kraju, gdzie odnotowuje się 2726 godzin słonecznych w ciągu roku. Cechą charakterystyczną linii brzegowej Hvaru są liczne zatoczki. Do większych miast wyspy należą: miasto Hvar, Stari Grad i Jelsa. Tym, co uczyniło z wyspy znany ośrodek turystyczny jest między innymi dziewiczy krajobraz i bogate dziedzictwo kulturowe. Będące stolicą wyspy miasto Hvar, uzyskało miano St. Tropez Chorwacji. Dodatkowym atutem całej wyspy jest bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna oferujące usługi na wysokim poziomie.

Wyspa ma długość 68km, a jej szerokość dochodzi w najszerszym punkcie do 10,5km. Powierzchnia wyspy wynosi 299,7km2, a długość wybrzeża to 254,2km. Najwyższym szczytem wyspy jest wzniesienie St. Nicolas- 628m n.p.m.

Ze względu na swe naturalne warunki Hvar stała się jednym z pierwszych ośrodków turystycznych na Adriatyku. Dzięki austriackiej królowej Elżbiecie już w 1899 roku powstał jeden z pierwszych hoteli na Hvarze, a sama wyspa szybko została okrzyknięta „austriacką Maderą”.
To łagodny klimat z ciepłymi zimami i przyjemnymi latami sprawia, że Hvar odwiedza rokrocznie mnóstwo gości. Przyciąga ich także śródziemnomorska przyroda, bogate tradycje i intensywne życie nocne (czym przyciągają inne chorwackie wyspy turystów na wakacje, można przeczytać tutaj).

Hvar słynie także z produkcji wysokiej jakości win. Winnice zlokalizowane na stromych zboczach rozciągają się na południu wyspy. Mnóstwo słońca sprzyja również wzrostowi aromatycznych roślin, z których produkowane są olejki eteryczne i inne produkty wykorzystywane do różnych celów. Tradycyjnymi produktami leczniczymi wyspy Hvar są lawenda i rozmaryn.

Najliczniejsze zabytki na wyspie pochodzą z okresu panowania weneckiego (XVI- XVIII wiek). W Starim Gradzie można podziwiać jeden z przykładów architektury rezydencji wiejskiej – Hektorovicev Tvrdalj. Miasto Hvar wyróżnia się natomiast katedrą Świętego Stefana, która dominuje na głównym placu miasta i hiszpańskim fortem, który posadowiony jest nad miastem. Szczególnie interesujące są kościoły – twierdze w Jelsie i Vrboskiej, które miały ochraniać mieszkańców przed atakami Turków w XVI wieku.

I choć tanie noclegi w Świnoujściu to ciekawa propozycja na wypoczynek, to wyspa Hvar nie dość, że oferuje atrakcyjne kwatery, to jeszcze daje pewność rewelacyjnej pogody.

Na wyspę można dotrzeć promem. Rejsy prowadzone są na trasach: Split – Stari Grad oraz Drvenik – Sucuraj. Latem wyspa Hvar stanowi stację przesiadkową dla linii promowych między Ankoną i Splitem oraz Pescarą i Splitem. Można dostać się tutaj także łodziami motorowymi, które pływają między Splitem a miastem Hvar.

Related Posts

Tags

Share This